Hot-fix nažehlovací kameny

jsou určeny k trvalému zdobení textilu a textilních výrobků. Na požadované místo se nažehlují termolisem, žehličkou (bez napařování) nebo se umisťují pomocí aplikátoru.

Manipulace, skladování
S hot-fix aplikacemi i kameny šetrně manipulujte, nedotýkejte se holou rukou spodní strany kamenů (lepidla). K manipulaci s kameny používejte pinzetu. 
Kameny skladujte v suchu, při pokojové teplotě, mimo dosah slunečních paprsků.

Zažehlování hot-fix kamenů obecně
K zafixování kamenů je zapotřebí správné teploty, tlaku a doby, aby došlo k rozpuštění lepidla na jeho spodní straně a k přilepení kamínku na látku. Doba potřebná k fixaci je závislá na způsobu zažehlení, na tloušťce tkaniny a na velikosti kamínků (cca 20-60 sekund). S ohledem na různé složení a tloušťku tkanin je vhodné dobu a teplotu zažehlovaní předem odzkoušet. Před aplikací doporučujeme otestovat látku - jestliže dojde při žehlení při teplotě cca 170°C k jejímu poškození, látka není vhodná k aplikaci kamenů. Při zažehlování kamenů na nové nebo neznámé tkaniny doporučujeme vždy provést aplikační test. U jemných tkanin doporučujeme zažehlovat přes ochranný papír.

Orientační teploty a doba zažehlování:
silon, hedvábí, vlna -  cca 20-30 sekund pří teplotě cca 120-150°C
len, bavlna, samet – cca 30-60 sekund pří teplotě 160-170°C


Kameny zažehlujte pouze na čistý podklad bez chemických úprav. 
Při zažehlování kamenů různých velikostí postupujte od nejmenších po největší.
Pružný materiál před nažehlením kamenů mírně napněte. 

Vždy se snažte umístit kámen tak, aby se dotýkal podkladu co největší plochou. 
Doporučujeme: Pro větší komfort a lepší práci s kameny používejte při zažehlování kamenů žehličkou nebo v termolisu transferovou fólii. 

Postup při zažehlování žehličkou:
U napařovací žehličky vypněte napařování. Nastavte žehličku na stupeň pro žehlení bavlny cca 170°C . Vyzkoušejte, zda je látka vhodná k nažehlování (snese teploty cca 170°C). 
Tkanina, na níž budete zažehlovat aplikaci, by měla být čistá a přežehlena. 
Vybalte aplikaci z přepravního obalu. Po celou dobu práce s aplikací s ní šetrně manipulujte, nedotýkejte se holou rukou kamenů. 
Opatrně odstraňte bílou ochrannou fólii. Bílá, krycí část fólie, se při zažehlování nepoužívá.
V případě potřeby kameny, které se během přepravy uvolnily, pinzetou opatrně umístěte na místo.
Textil položte na rovnou podložku lícem nahoru. Průhlednou fólii s kameny umístěte lepící stranou na tkaninu. Pokud není v požadované poloze, lze ji opatrně zvednout a přemístit. Průhledná fólie se během nažehlování nesundává, zažehluje se přes ni. Přiložte horkou žehličku a jemným tlakem přitlačte (cca 20-60 sekund dle velikosti kamenů). Žehličkou nepohybujte do stran, pouze ji shora přikládejte, aby nedošlo k posunutí kamínků. 
Po zažehlení zkontrolujte, zda nedošlo k průsaku lepidla a slepení textilie nebo jejímu přilepení k podkladu. 
Tkaninu i s fólií nechte vychladnout a potom pomalu odstraňujte fólii. Pokud stahujete s fólií i kameny nebo kameny nedrží pevně na tkanině, fólii nesundávejte a zažehlení opakujte.
Upozornění: doba a teplota je pouze orientační – záleží na velikosti kamenů a typu materiálu. 
Před zažehlováním vždy proveďte aplikační test.
Doporučení: 
Přestože je v návodu uveden postup zažehlování aplikací žehličkou, doporučujeme zvláště pro komerční účely používat pro nažehlování aplikací termolis – máte tak zaručeno dodržení tlaku, teploty a času při zažehlování.

Postup při zažehlování v zažehlovacím termolisu:
Vyzkoušejte, zda je látka vhodná k nažehlování (snese teploty cca 170°C).
Tkanina, na níž budete zažehlovat aplikaci, by měla být přežehlena a zbavena všech nečistot. 
Vybalte aplikaci z přepravního obalu. Po celou dobu práce s aplikací s ní šetrně manipulujte, nedotýkejte se holou rukou kamenů.
Odstraňte bílou ochrannou fólii. Bílá, krycí část fólie, se při zažehlování nepoužívá. V případě potřeby kameny, které se během přepravy uvolnily, pinzetou umístěte na místo. 
Textil položte na rovnou podložku lícem nahoru. Průhlednou fólii s kameny umístěte lepící stranou na tkaninu. Pokud není v požadované poloze, lze ji opatrně zvednout a přemístit. Průhledná fólie se během nažehlování nesundává, nažehluje se přes ni. Nastavte tlak cca 2-3 bar, teplotu 170°C a dobu cca 18 sekund, zažehlete.
Po zažehlení zkontrolujte, zda nedošlo k průsaku lepidla a slepení textilie nebo jejímu přilepení k podkladu. 
Tkaninu i s fólií nechte vychladnout a potom pomalu odstraňujte fólii. Pokud stahujete s fólií i kameny nebo kameny nedrží pevně na tkanině, fólii nesundávejte a zažehlete ještě jednou.
Upozornění: doba a teplota je pouze orientační – záleží na velikosti kamenů a typu materiálu. 
Před zažehlováním vždy proveďte aplikační test.

Postup při aplikaci hot-fix kamenů aplikátorem:
postupujte dle návodu, který je přiložen u aplikátoru


Praní a žehlení textilu a textilních výrobků s hot-fix kameny:

* poprvé perte až po úplném vytvrzení lepidla, tj. cca 24 hodin po zažehlení
* vždy perte a žehlete z rubu (stranou s kameny dovnitř)
* perte šetrně a vždy opatrně a šetrně ždímejte!
* používejte minimální množství aviváže
* nepoužívejte susičku prádla

Při ručním praní:
doporučujeme prát ve vlažné vodě (max. 40 °C). Používat prací prostředek na jemné prádlo, používat minimální množství aviváže. Opatrně a šetrně ždímat. 
Při praní v automatické pračce:
doporučujeme používat prací sáček, vždy zvolit program pro jemné prádlo a šetrné ždímání. Používat prací prostředek na jemné prádlo, používat minimální množství aviváže. Opatrně a šetrně ždímat. Pračku nepřeplňovat a neprát společně s výrobky, které obsahují ostré hrany, zipy atd. a  mohou kameny poškodit či sedřít.

Žehlení:
Nikdy nežehlete přímo přes kameny, vždy žehlete z rubové strany.

Upozornění:
Nažehlovací kameny nejsou vhodné pro aplikaci na různé typy kožených výrobků (řezaná, vydělávaná, lakovaná kůže ...), na umělou kůži (koženku), semiš a málo nasákavé textilní výrobky nebo na výrobky chemicky ošetřené - např. opatřené vodoodpudivou úpravou. 
Nedoporučuje se nažehlovat kameny na podklad, který je namáhán v místě nalepení kamene v ohybu (např. obuv).
Neneseme žádnou odpovědnost za poškození materiálu způsobené nesprávným způsoben zažehlení, nesprávnou teplotou nebo aplikací na nevhodný materiál.  

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt přidán do seznamu přání
Produkt přidán k porovnání.